Gol
Cand am plecat, am simțit un gol greu de descris. Durea ca piciorul amputat al unui soldat venit din război. Durea, deși eram senină si mersul îmi era sigur. Fusese mai liniște ca oricând si simțisem lipsa vocilor, fie ele si îndepărtate. Dar cu siguranță trebuia sa ies pe acea ușa, nu era alta cale. Locul, deși cald si iubitor, mă împingea afara. Si mă izbea mirosul teilor in floare... Si atunci, golul a luat mirosul florilor de tei...